Nakon svakog završenog projekta u WordPressu potrebno je malo razmisliti o njemu. Potrebno je razmisliti o svim izazovima sa kojima smo se susreli na projektu, novim veštinama koje smo naučili. I naravno o zadovoljstvu koje je nastalo uručivanjem sajta klijentu.

Pretpostavimo da je klijent dobio odrešene ruke i da nakon mesec dana sajt pretrpi neke promene koje nisu predviđene ili da je potrebno updateovati deset elemenata. Kako ovo sprečiti?

 

Edukujte klijente

Jedna od najboljih stvari koje mi možemo da uradimo za naše klijente je da ih edukujemo o njihovom sajtu. U zavisnosti od poslovnog modela, moguća je dugoročna saradnja sa klijentima. Ukoliko takva saradnja ne postoji bitno je edukovati klijente da jednostavno ne mogu ignorisati sajt nekoliko meseci. U nastavku teksta ćemo napisati par ključnih stvari.

  • Update, update i samo update

U poslednje vreme WordPress nudi više načina za popravljanje grešaka, praćenje sigurnosnih propusta i funkcija, više nego što iko može da isprati. Povećanjem broja sigurnosnih propusta, ranjivosti sajta, posedovanje zastarele verzije nije dobar izbor.

Jako je bitno predočiti klijentu da sajt mora biti redovno ažuriran, najmanje jednom mesečno, kako bi ostao siguran. Ukoliko klijent nema vremena za to, agencija je na raspolaganju.

 

  • Najbolji način za menjanje sadržaja

Ništa ne može pretvoriti lep sajt u ružan kao neuspešni pokušaj promene na sajtu. Greške, kao što su stavljanje previše teksta u određeno polje, postavljanje velikih slika u mala polja ili loše formatiranje teksta može ozbiljno narušiti izgled sajta.

Naravno, kao dizajneri i programeri, uvek moramo da napravimo mesta, tako da se ovakve greške spreče. Čak i tada, još uvek može doći do štete.

Potrebno je pokazati klijentima kako promeniti sadržaj ili dodati novi sadržaj. Ovo se može uraditi uz pomoć dokumentacije. Ukoliko su korišćena svoja custom polja, potrebno je dokumentovati ih. Jako je bitno da klijent zna šta je dobio na sajtu i kako da promeni sadržaj ukoliko želi.

  • Naglasiti cenu pluginova

Ne govorimo o komercijalnim pluginovima. Mada naravno, predočite svom klijentu cene licenci po potrebi, ukoliko je potrebno da se obnavljaju na godišnjem nivou. Pored pluginova koji su plaćeni postoji cena besplatnih pluginova. Može se desiti da klijent koji sam updateuje sajt, sakupi dosta besplatnih pluginova i “napuni” folder sa njima. Ovo može dovesti do funkcionalnih i sigurnosnih problema.

Kada predate klijentu “ključ u ruke”, objasnite da klijent ne dodaje pluginove na svoju ruku i da se konsultuje sa vama pre dodavanja bilo čega. Podešavanje prava korisnika, deljenje na editore ili administratore, može rešiti ovakve probleme.

 

  • Objasniti im koga da zovu

Čest je slučaj da klijenti od agencije dobiju “sajt u ruke”, a da pritom ne znaju ni ko je hosting provajder kome se mogu obratiti u slučaju nekih problema. Ukoliko nije vaš zadatak održavanje sajta, informišite svoje klijente o kontakt podacima, hosting provajderu. Ukoliko se desi da padne hosting server u 3h noću, jako je bitno da klijent zna kome da se obrati.

 

  • Objasniti proceduru tehničke podrške

Sve ovo varira od agencije do agencije, na osnovu njihovih individualnih procedura. Nekim programerima nije teško da nakon završetka sajta pomognu klijentu oko nekih nedoumica. U svakom slučaju, dobro je obavestiti klijente o mogućim problemima i jasno im staviti do znanja da imaju kome da se obrate i da ste im na raspolaganju u slučaju nekih problema ili nedoumica.

Ranije je bilo lakše

Ranije, u vreme statičkih HTML sajtova teoretski nije bilo mnogo potrebe za ažuriranjem. Pod uslovom da nije potrebno često menjati sadržaj. Uz upotrebu dobrih CMS sistema kao što je WordPress, nemoguće je ne ažurirati sajt često. Informisanje i edukacija klijenata o tome šta je moguće uraditi sa WordPressom i davanje detalja o menjanju sadržaja, ubacivanju slika, seo optimizaciji je od ključnog značaja za budućnost sajta. Dok programeri ili agencije mogu imati korist u tome da mogu i zaraditi na ažuriranju sajta, ali mogu i imati korist ukoliko je sajt koji su uraditi još uvek dobar i kvalitetan. Sve u svemu, važna je zdrava saradnja sa klijentima i obezbeđivanje informacija i pomoći jer je uspešnost sajta nešto što je u obostranom interesu i klijenta, kao i agencije koja pravi sajt.