Notifikacije su svuda oko nas i na webu i na mobilnim uređajima. Notifikacije su prvobitno namenjene da pomognu naše korisničko iskustvo i upotrebljivost, ali to nije slučaj u praksi, jer notifikacije, ukoliko su loše dizajnirane mogu postati smetnja korisnicima.

Od desktop notifikacija do notifikacija koje možete implementirati u mobilne aplikacije, ova upozorenja su svuda oko nas. Zahvaljujući svojoj rasprostranjenosti, lako je shvatiti njihov dizajn zdravo za gotovo, što obično dovodi do lošeg UXa.

Šta čini dizajn notifikacija dobrim? Gde i kada je neophodno da se pojave notifikacije?

 

Nenametljivost

Postoji tanka linija između obaveštenja koja služe svrsi i pomažu korisnicima, izmežu opomena i saveta i obaveštenja koja uznemiravaju korisnike. Dizajneri moraju da znaju kako da kreiraju notifikacije koje će biti user friendly.

Notifikacije moraju da budu nenametljive. One ne treba da se mešaju sa onim što korisnik treba da ostvari u bilo kom trenutku, ali treba da ostvare svoju namenu, davajući korisnicima važne informacije.

 

izrada-web-sajtova-notifikations1

 

 

Na primer na Mac računarima, operativni sistem odlučuje kako će aplikacija za kalendar, obaveštavati korisnika o važnim događajima. S obzirom da postoje mnoge druge aplikacije, koje se više koriste, kalendaru je neophodno da pronađe put do korisnika, s obzirom da još uvek promoviše veliku upotrebljivost.

Kako se događaj približava, kalendar korisniku šalje obaveštenja koja se vide u gornjem desnom uglu. Iako su obaveštenja mala, videće se, jer pomeranje privlači pažnju, a mala veličina ne ometa korisnika u njegovom radu. Ukratko, ove nenametljive notifikacije iz kalendara su odlične jer ispunjavaju svrhu, bez ometanja korisnika.

 

Relenavnost na osnovu lokacije

Jedan od glavnih obeležja odlične upotrebljivosti je davanje relevantnih informacija korisnicima, naročito kada su oni u nekom pokretu. Pametni telefoni danas su pretrpani velikim brojem notifikacija, ali nisu svi imali korisnike na umu prilikom dizajniranja tih notifikacija.

Notifikacije koje su bazirane na lokaciji imaju za cilj pružanje kornisnih informacija koje se šalju zavisno od trenutne lokacije korisnika. Ukoliko je aplikacija prikupila podatke od svojih korisnika, trebalo bi već da zna šta se dopada korisnicima, a šta ne i da na osnovu toga šalje relevantne informacije. Na primer, jedna od omiljenih aktivnosti korisnika eshop aplikacija je stavljanje proizvoda u korpu ili listu želja. Ovo je odličan podatak, koji govori administratorima šta interesuje korisnike, a šta ne i drastično olakšava posao oko slanja notifikacija.

Slanje ovakvih notifikacija omogućava korisniku da preuzme adekvatne korake, vezane za lokaciju na kojoj se nalazi – na primer, kupi proizvod iz njegove liste želja koji se nalazi u prodavnici u njegovoj blizini.

U slučaju recimo Target aplikacije, jako je bitno za dizajn notifikacija je odziv korisnika kada su u blizini prodavnice i kada koriste informacije prikupljene u njihovoj aplikaciji. Ukoliko postoji prodaja deterdženta, a aplikacija zna da je deterdžent na listi želja nekog korisnika, jako je bitno da notifikacija bude puštena u trenutku kada je korisnik blizu prodavnice koja prodaje deterdžente.

 

Konfirmacione poruke – Poslednja šansa

Ne postoji ništa što je frustrirajuće kao slučajno brisanje aplikacije koja uništava sve informacije i podatke unutar nje, na čijem prikupljanju ste radili naporno. Bilo da li je u pitanju društvena mreža ili cloud aplikacija, ne posedovanje bitnih podataka zbog slučajnog brisanja aplikacije, može jako frustrirati korisnika.

Upravo zato obaveštenja za potvrdu brisanja poruke moraju biti jasno definisana pre samog brisanja aplikacije. Ovakve pop up poruke moraju imati sledeće karakteristike:

  • Budu dovoljno veliki da popune ekran tako da korisnici mogu lako da ih vide.
  • Postave kratko pitanje korisniku koje će ga navesti da donese odluku.
  • Koriste jednostavan i jasan jezik za komunikaciju sa korisnicima
  • Koriste naglašene naslove da bi privukle pažnju korisnika
  • Uključuju jasne CTA dugmiće koji sa izdvojenom bojom.

 

izrada-web-sajtova-notifikations2

 

 

Brojne vrednosti

Kada pokušavamo da izrazimo kvantitativne vrednosti, obično je lakše obraditi i upravljati ovim zadatkom, jer nam omogućava da analiziramo kako što pametnije uložiti vreme. Brojevi takođe mogu da pomognu da kreiramo prioritete izvršavanja zadataka u trenutku. Sve merljive stvari su jako korisne i pomažu nam u donošenju boljih odluka.

Notifikacije koje sadrže brojeve pomažu nam da upravljano našim radom efikasnije. Kada šaljemo neki simbol, upozorenje ili samo ikonica koja nam pokazuje da imamo notifikaciju je dovoljna.

U isto vreme, upozorenje koje nam komunicira da imamo nekoliko notifikacija je nešto što nam olakšava rad sa notifikacijama i korisnik će radije pogledati notifikaciju, ukoliko ima nekakav podsednik da je ona tu.

 

 

izrada-web-sajtova-notifikations3

 

 

Sistem notifikacija koje ima Google koristi brojeve da vam pokaže koliko imate upozorenja u datom trenutku, čime vam daje uvid u vreme koje će vam biti potrebno za pregledavanje tih notifikacija. Ova informacija daje korisniku kontrolu nad upravljanjem svog vremena.

 

Korisnost na prvom mestu

Dizajniranje notifikacija izgleda na prvi pogled kao lak posao. Danas je skoro svakoj aplikaciji neophodno da ima obaveštenja i notifikacije.

Najteži posao za dizajnere je da odluče koja notifikacija treba da nađe svoj put do korisnika i da mu korisne informacije. Kada notifikacija ima direktan put do korisnika, utiče na bolje korisničko iskustvo, onda mora biti prosleđena korisniku, a ako nije tako, onda ni ne treba da se nalazi na sajtu ili aplikaciji.