Dana 6.8. pre 25 godine, objavljen je prvi internet sajt na svetu. Ovaj sajt je kreirao Tim Berners Lee i sajt je bio obična stranica sa tekstom, sa pojedinim rečima koje su bile linkovane ka drugim stranicama. Ovako je Berners Lee postao pionir nečega bez čega ne možemo zamisliti život danas.

“WWW (world wide web) je projekat koji spaja tehnike pronalaženja informacija i hiperteksta, i predstavlja jedan lak, globalni informacioni sistem” – rekao je Berners Lee o prvom objavljenom sajtu na svetu. Projekat je osmišljen sa ciljem da informacije postanu dostupne svima. Berners Lee je želeo da internet bude mesto gde ljudi razmenjuju informacije, širom sveta, kroz dokumente, tekstove, linkove, uz jednostavan sistem pretrage.

 

 

izrada-web-sajtova-25godina1

 

 

Prvi korak ka stvarnosti se desio 6.avgusta 1991 godine, bez mnogo medijske pompe, kada je Berners Lee, iz kancelarije CERNa u Ženevi, objavio prvi sajt. Hostovan na http://info.cern.ch domenu, ovaj sajt je sadržao osnovne instrukcije o tome kako web radi, kako pristupiti dokumentu i podesiti sopstveni server. CERN je izbrisao stranicu sa ovog domena 2013 godine.

 

izrada-web-sajtova-25godina2

 

 

Geneza interneta

Neki drugim datum se može slaviti kao stvarni rođendan weba. 12 marta 1989 godine, Berners Lee je objavio svoj predlog za ono što je on nazvao upravljanjem informacijama.

Kao pre svega poslovni predlog, Berners Lee je zamislio web kao način za sprečavanje gubitka informacija u poslu i u naučnim zajednicama.

U to vreme on je radio kao programer u CERNovoj evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja, gde se susreo sa velikim gubitkom informacija i podataka. I on sam je video kako je teško rešiti probleme gubitka podataka, koji su dobijeni mukotrpmnim i dugogodišnjim istraživanjima.

Gubitak informacija u institucijama kao što je CERN može biti jako bolan, ali u ovom slučaju CERN je bio model ostatka sveta, jer se suočavao sa problemom sa kojim će se ostatak sveta suočiti par godina kasnije.

Rešenje Berners Lee-a je univerzalno povezan informacioni sistem u kome su dokumenti povezani jedni sa drugima na jednostavan način, tako da svako može doći do podataka koji su mu potrebni.

Šef Bernersa Lee-a u CERNu, Mike Sendall je napisao belešku na kojoj je pisalo “nejasno, ali uzbudljivo”, pre davanja zelenog svetla ovom celom konceptu.

 

izrada-web-sajtova-25godina3

Godinu ipo dana kasnije, neposredno pre Božića 1990 godine, Berners Lee je izgradio infrastrukturu za internet i dizajnirao prvu web stranicu. On je napisao takozvani hipertekst protokol (HTTP), koji definiše putovanje informacija od računara do računara, dok hipertekst jezik (HTML) definiše raspored i elemente na stranici i uz pomoć njega je iskodirana prva stranica.

Prvi sajt je objavljen 6.8.1991 i bio je postavljen na Berners Lee serverskom kompjuteru i sadrćao je poruku koja glasi “Ova mašina je server – Ne gasiti je”.

 

izrada-web-sajtova-25godina4

 

Jedna od prvih praktičnih upotreba ovog izuma bio je interni imenik za zaposlene u CERNu koji je Bernd Pollermann objavio. Naredne godine, objavljena je prva slika na webu, parodija na ženski pop bend Les Horribles Cernettes.

Godine 1993 internet je postavo dostupan javnosti, što znači da je svako mogao da kreira server i dizajnira i kodira sajtove. Iste godine, objavljen je Mozaik pretraživač i prva WWW konferencija, poznata kao “Woodstok weba”.

 

 

izrada-web-sajtova-25godina5

 

Sledeća faza

Četvrt veka kasnije, web preuzima dominantnu ulogu u svakodnecnim životima. Društvene mreže, pretraživači, online kupovina, blogovi su postali deo naše svakodnevnice. Berners Lee je razvio statički sajt, a danas webom dominiraju interaktivni sajtovi, kodirani u novim jezicima, prepuni fotografije, video materijala i animacija.

Kako zamišljamo razvoj weba? Možemo očekivati da web nastavi da zauzima bitan deo na računarskim monitorima i da napreduje, samim razvojem i usponom tehnologije. Biometrijsko logovanje, super brze konekcije i još mnogo toga će tek predstavljati novu eru weba.