Dobro dizajniran korisnički interfejs je rezultat niza ključnih odluka koje ne samo da moraju biti bazirane na intuiciji, već moraju biti estetski lepe i prijatne za korisnike. Tako da, ukoliko donesete pametne odluke možete olakšati sebi rad, uštedeti vreme i kao produkt, imati kvalitetan proizvod.

Američki psiholog Barry Schwartz je napisao knjigu koja se zove Paradoks izbora, koja eliminiše izbore koji izazivaju anksioznost. On je tvrdio da moramo imati standarde i kriterijume a da ne brinemo o mogućnostima da postoji nešto bolje. Knjiga je bila usmerena potrošačima, ali se sva ova pravila mogu primeniti i u dizajnu.

 

1.Ograničite promenjive

Ako uzmemo u obzir sve moguće promenljive koje mogu doprineti jednom verodostojnom konceptu, postaje jasno da je potrebno unapred ih definisati i ograničiti. Smanjenjem količine izbora, učinićete proces donošenja odluka lakšim.

Redukovanjem mogućnosti izbora, nećete smanjiti originalnost. Naša pretpostavka je da je stvaranje koncepta oko unapred definisanih pravila ograničenje, ali dizajneri mogu uspostaviti svoja pravila i imati potpunu kontrolu nad njima.

 

Skaliranje i prostor

Svaki aspekt UI dizajna treba biti podređen sistemu koji promoviše određeni ritam i pomaže i održavanju doslednosti u toku projekta. Jedan takav sistem je modularna skala, koja može olakšati skalu od bilo kog odnosa za merenje ili podešavanje veličine elemenata ili negativnog prostora u sastavu.

 

izrada-web-sajta-facebookads2

 

 

Smanjenje promenljivih elemenata u grid sistemu, tipografijam vertikalni razmak i prihvatljiv raspored pruža zadovoljavajuću estetiku i ritam. Projektovanje UI je daleko lakše.

 

Grid

Grid sistemi su sjajni za organizaciju sadržaja horizontalno i umeju da olakšaju sam proces UI dizajna. Bez obzira na to, gridovi se obično dizajniraju bez mnogo muke. Ono što većina dizajnera ne shvata je da je bolje kreirati grid sistem koji je podređen sadržaju.

 

izrada-web-sajta-facebookads3

 

Ovo znači da je idealno imati jasnu predstavu o rasporedu sadržaja unapred, tako da će adekvatan raspored sadržaja, bolje oslikavati isti i poslati jasniju poruku korisnicima. Ovde ne mislimo o ograničavajućim faktorima kao što su logotip određene širine ili slike i elementi sa fiksnim, unapred definisanim razmacima.

Tip sadžaja je takođe bitan faktor. Postoji velika razlika između osmišljavanja sadržaja za prodavnice, novinske članke ili blogove i splash stranice. Tako da je važno koristiti šablone i razlučiti razliku između različitih tipova sadržaja.

Što više budete razumeli koncept poslovnog sadržaja i sva ograničenja unapred, lakše ćete odabrati grid sistem i doneti pametniju odluku.

 

Tipografija

Ukoliko nas pitate, tipografija je najbitniji deo UI dizajna, jer u 95% može biti pokretačna snaga komunikacije. Nepisano pravilo je da UI nikad ne bi trebalo da sadrži više od dve familije fontova i nekoliko jačina. Naravno, pravila mogu varirati od situacije do situacije i mogu se menjati u opravdanim situacijama.

 

Boje

Lako je igrati se i eksperimentisati sa paletama boja. Mali raspon nijasni može imati dobar efekat u davanju vizuelnog izgleda. Uprkos tome dug je put od ideje, do odabira palete boja koja će postići dosledan vizuelni efekat. Sve što je potrebno za početak je 5 svatcheva.

 

izrada-web-sajta-facebookads4

 

 

Većina brendova treba da koristi primarnu boju i nekoliko neutralnih boja, ili čak boja suprotnih tonova. Ne treba nam 15 nijansi boja, naročito ne na samom početku. Bolje je započeti sa malim brojem, pa polako širiti.

 

Slike

Kako ugraditi slike u UI dizajn. I to zavisi od konteksta sadržaja. Ukoliko imamo grubu predstavu o tome koji je kontekst sadržaja, možemo stvoriti polaznu tačku za naše slike i definisati oblik, veličina, tretman.

Ograničavajući svoje slike, promenljive će sprovoditi bolju konzinstetnost i biće lakše upravljanje slikama na duže staze. Isto važi i za ikonice.

 

izrada-web-sajta-facebookads5

 

 

2.Kreirajte uputstvo pre nego što počnete dizajn

Kako UI projekat raste konceptualno, postaje sve važniji za kreiranje i održavanje konzistentnosti u samoj stilizaciji. Na ovaj način će se usostaviti princip dizajna koji će biti podređen projektu, održavanje ritma i doslednosti. Ako smo definisali promenljive ranije, onda je dobro dokumentovati ih. Buduće donošenje odluka će biti lakše ukoliko definišete uputstvo i imate jasne principe na osnovu kojih ćete donositi odluke.

U zavisnosti od projekta, stvaranje uputstva je luksuz i često je namenjen za kasniju upotrebu. To je razlog zašto većina uputsva budu završena isto kad i sam projekat i to je dobra praksa. Postoji mnogo objašnjenja zašto je izrada uputstva i dokumentacije dobra, a najbitnija je ta što upustvo može pomoći u praćenju doslednosti tokom kasnijeg rada na projektu.

Kreiranjem uputsva na samom startu ne znači da ono mora biti kompletno. Baš naprotiv. Kako projekat napreduje, uputstvo i stilski vodiči će napredovati, ali će biti jasniji i pomoćiće vam u dizajniranju i razvoju projekta.

 

3.Modularni sistemi, prioritet i adaptacija

U modularnim sistemima, layout može biti podeljen na ključna područja. Moduli se mogu koristiti više puta u različitim rasporedima. Korisnički interfejs se tretira kao deo sistema, a ne kao stranica sa nekim šablonom za dizajn.

Ovo je sjajna metodologija koja čini UI dizajn znatno lakšim, ali da bi bili efikasniji, moramo definisati prioritet ključnih oblasti i prilagoditi sve ostalo oko njih. Ovo će osigurati vizuelnu povezanost.

Identifikujte ključne oblasti

Dizajn bi morao da bude podređen važnim delovima. Prioritet svake oblasti je određen sadržajem i funkcionalnošću u okviru interfejsa i to je zagonetka koju moramo rešiti.

 

Fokusirajte se na ključne oblasti

Kada identifikujete ključne oblasti i odredite prioritet, onda je vreme da se fokusirate na njih i radom na određenim finesama ih implementirate u sam korisnički interfejs. Ideja ključnih oblasti je da one budu intuitivne, ispunjavaju sve korisničke zahteve, pre nego što počnete da se bavite dizajnom manje bitnijih područja.

 

4.Dizajnirajte sajt koji će da radi za sve

Hiljadama godina unazad dizajneri nastoje da urade jednu stvar – učine da njihov dizajn efikasno komunicira sa korisnicima. Mi smo stalno u ponovnom stvaranju i smišljanju novih načina za bolje komuniciranje sa korisnicima.

Pristupačnost

Širem auditorijumu ovo zvuči kao težak i obiman posao. Po najnovijim standardima, jako je bitno da pristupačnost sajta bude dobra. Primeri za ovo mogu uključivati zahtev o minimalnoj veličini fonta, kontrastima između pozadine, sadržaja i klikabilnih sekcija.

Pristupačnost nije samo definisanje smetnji u korišćenju sajta, već služi i definiše kako će sajt izgledati kod korisnika zastarelih uređaja i pretraživača koji ne podržavaju određene funkcionalnosti.

 

5.Koristite već isprobane i testirane šablone

Činjenica je će korisnicima biti draži intuitivan interfejs koji je u skladu sa drugim, koje sami korisnici koriste godinama unazad. Čim počnete da odstupate od šablona za dizajn, morate se suočiti da će biti potrebno neko vreme da takav dizajn postane intuitivan korisnicima.

Postoji vreme i mesto za stvaranje originalnih UI šablona, ali ne bi trebalo odstupati od određenih uobičajnih tehnika, jer su one uspešne sa razlogom.

Što se više upoznajete sa uspešnim šablonima dizajna, dizajneri će lakše donositi odluke. Ne možemo nužno znati šta se može raditi, a šta će se raditi u budućnosti i kuda će nas web trendovi dovesti.

 

Zaključak

Neki od ovih pristupa možda neće redukovati razmišljanje dizajnera ili vidno unaprediti dizajn. Ali svakako usvajanjem gornjih saveta možete dizajniranje vašeg korisničkog interfejsa učiniti lakšim i bržim.